B2B - B2C - C2C Yazılım

B2B Yazılım Nedir

B2B, İngilizcesi “Business to Business” ın baş harflerini ifade etmektedir. B2B yazılımı, kısacası firmadan firmaya yapılan e-ticaret iş modeli olarak tanımlanır. B2B, ülkemizdeki çoğu işletmelerin yakından tanıdığı bir ticaret şeklidir. Tedarikçileri, firmaları, bayileri ve müşterileri ile B2B yazılım çözümleri üzerinden iş süreçlerini etkin ve anlık olarak yönetebilmektedir.

Burada firmalar, iş hiyerarşilerinde bulunan diğer işletmeler ile web sistemleri üzerinden ticaretlerini gerçekleştirmektedir. Bir de global de firmaların katıldığı, binlerce belki milyonlarca ürünün bir arada olarak, alınıp-satıldığı B2B Portalları vardır.

Buralarda, global veya yerel çaptaki satıcılar ile alıcılar, web teknolojileri sayesinde B2B platformu üzerinde buluşmaktadırlar. Bu platformlar, satılmak istenen ürünlerin ya da hizmetlerin online olarak sunulduğu alanlardır.

Buradan, ürünler ve hizmetlerle ilgili fiyat sunma, teklif alıp-verme gibi işlemler yapılmaktadır. Satıcılar da, alıcılar da, teklif edilen ürünleri ve fiyatlarını karşılıklı değerlendirme fırsatı yakalamaktadırlar.


B2C Yazılım Nedir


B2C İngilizce açılımı Business to Consumer olarak yani “Firmadan Tüketiciye” yönelik yürütülen e ticaret faaliyetlerini kapsıyor. Şirketlerin tüketicilere yönelik yürüttükleri ticari faaliyetlerinin tamamı B2C süreçleri içine giriyor. Nitelikli ticaret faaliyetleri yürütmek isteyen işletmeler B2C yazılımları ile daha nitelikli bir pazarlama kanalı oluşturabilirler.

B2C yazılımlar ürün ya da hizmet pazarlaması gerçekleştiren bir işletme ile son tüketici arasında ticari işlemleri kapsayan yazılım projeleridir. İşletmeler kurumsal web sitesi, mobil uygulama gibi tüm e ticaret kanallarıyla B2C yazılımları sayesinde ticari faaliyetlerini gerçekleştirir. B2C yazılımları farklı bir deyişle e ticaret yazılımları olarak da nitelendirilebilir.

Bir işletmenin kendi web sitesi ya da mobil kanalları üzerinden satış yapmasını sağlayan tüm hizmet süreçleri B2C yazılımının konusudur. Yazılımda müşteriler ihtiyaç duydukları ürün ya da hizmetleri işletmenin kendi web sitesinden veya başka kanallar üzerinden pazarladığı web portalları ve sanal mağazalar üzerinden sipariş verebilir.

Son tüketiciler işletmenin e ticaret sitesi üzerinden oluşturduğu siparişe yönelik ödeme işlemini kredi kartı veya farklı kanallarla yapabilir. Yani B2C yazılımları içinde güvenilir ödeme entegrasyonları da sağlanır. Satış ve pazarlamada rekabet ortamı her geçen gün arttığı için hem orta ölçekli hem de küçük ölçekli işletmeler tüketici kitlesine ulaşabilmek için e-ticaret yazılımlarına ve kurumsal B2C yazılımlarına ihtiyaç duyar.

C2C Yazılım Nedir

C2C ve C2C e-ticaret nedir? İngilizce Costomer to Customer (Tüketiciden Tüketiciye) kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır. Trendyol gibi site kurmak veya n11 gibi site kurmak isteyen girişimciler, c2c pazaryeri iş modeli ile projelerini hayata geçirmektedir. C2C e-ticaret sitelerine örnekler vermek gerekirse, sahibinden.com, yemeksepeti.com, gittigidiyor.com, hepsiburada.com, letgo.com, dolap.com gibi pazaryeri siteleri C2C pazaryeri yazılımı kullanmaktadır. Dünya’da ise alibaba.com, aliexpress.com, ebay.com, amazon.com, airbnb.com gibi siteler en çok bilinen C2C altyapısı kullanan sitelerdir.

Bu iş modelinde satıcılar ürünlerini siteye yüklerler ve site sahibi yapılan satış üzerinden komisyon geliri elde eder. Bununla birlikte site sahibi ürün listeleme paketi (örnek: 100 ürün, 30 gün siteden yayınlama hakkı, 200 ürün 30 gün sitede yayınlama hakkı) ve reklam paketi satışı yaparak da gelir elde etmektedir.